Vicor Corporation VI-21R-IX-F3
VI-21R-IX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21R-IX-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W
Datasheet Download
VI-21R-IX-F3.pdf
Availability of VI-21R-IX-F3
QUANTITY
VI-21R-IX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21R-IX-F3
Internal Part NumberEIS-VI-21R-IX-F3
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21R-IX-F3
Related LinksVI-21R, VI-21R-IX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21R-IX-F3 Details Description
Related parts for VI-21R-IX-F3
CONN HEADER .100" 36POS SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
IC CLOCK DRIVER 28-CABGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 10V X7R 0201 datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 156POS GOLD datasheet.pdf
POT 150 OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf