Vicor Corporation VI-21R-IY-B1
VI-21R-IY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21R-IY-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W
Datasheet Download
VI-21R-IY-B1.pdf
Availability of VI-21R-IY-B1
QUANTITY
VI-21R-IY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21R-IY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21R-IY-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21R-IY-B1
Related LinksVI-21R, VI-21R-IY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21R-IY-B1 Details Description
Related parts for VI-21R-IY-B1
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK STRAIGHT datasheet.pdf
ADAPTER TARGET HEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
BLZP 5.00/04/180 SN LTGY BX datasheet.pdf
RES 300 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 1KV X7R SMD datasheet.pdf