Vicor Corporation VI-21T-MX-B1
VI-21T-MX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21T-MX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W
Datasheet Download
VI-21T-MX-B1.pdf
Availability of VI-21T-MX-B1
QUANTITY
VI-21T-MX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21T-MX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21T-MX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.54A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21T-MX-B1
Related LinksVI-21T, VI-21T-MX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21T-MX-B1 Details Description
Related parts for VI-21T-MX-B1
RES SMD 110K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 3A DDPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle 66 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 35V SCREW datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS INLINE SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 136VWM 219VC SMCJ datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1W DO214AC datasheet.pdf