Vicor Corporation VI-21V-EY-F3
VI-21V-EY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21V-EY-F3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W
Datasheet Download
VI-21V-EY-F3.pdf
Availability of VI-21V-EY-F3
QUANTITY
VI-21V-EY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21V-EY-F3
Internal Part NumberEIS-VI-21V-EY-F3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21V-EY-F3
Related LinksVI-21V, VI-21V-EY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21V-EY-F3 Details Description
Related parts for VI-21V-EY-F3
CAP TANT 3.3UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
RES 3.3M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
IC OFFLINE SWITCH PWM SMPS 7DIP datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY FUSE 4A datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf