Vicor Corporation VI-21V-MW-B1
VI-21V-MW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21V-MW-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W
Datasheet Download
VI-21V-MW-B1.pdf
Availability of VI-21V-MW-B1
QUANTITY
VI-21V-MW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21V-MW-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21V-MW-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.24A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21V-MW-B1
Related LinksVI-21V, VI-21V-MW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21V-MW-B1 Details Description
Related parts for VI-21V-MW-B1
LED RED 700MA 3.45X3.45 SMD datasheet.pdf
RES 22.0K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
CONN FIBER OPT REMOTE BLACK 2/PK datasheet.pdf
GROMMET HOLE PLUG .875 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 750 UH 25% datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
BOX PLSTC CLEAR 3.78"L X 2.76"W datasheet.pdf
32A BACK STUD CONNECTED BLACK datasheet.pdf