Vicor Corporation VI-21V-MX-F2
VI-21V-MX-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21V-MX-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W
Datasheet Download
VI-21V-MX-F2.pdf
Availability of VI-21V-MX-F2
QUANTITY
VI-21V-MX-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21V-MX-F2
Internal Part NumberEIS-VI-21V-MX-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.93A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21V-MX-F2
Related LinksVI-21V, VI-21V-MX-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21V-MX-F2 Details Description
Related parts for VI-21V-MX-F2
DIODE ZENER 22V 1W DO41 datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1=150M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 154 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 16 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
FIXED IND 100MH 22MA 484 OHM TH datasheet.pdf
Crystal 27.1200MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf