Vicor Corporation VI-21W-EX-B1
VI-21W-EX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21W-EX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W
Datasheet Download
VI-21W-EX-B1.pdf
Availability of VI-21W-EX-B1
QUANTITY
VI-21W-EX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21W-EX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21W-EX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.64A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21W-EX-B1
Related LinksVI-21W, VI-21W-EX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21W-EX-B1 Details Description
Related parts for VI-21W-EX-B1
RES SMD 57.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ADC 14BIT DUAL 2CH 28-SOIC datasheet.pdf
IC DRIVER FULL-BRIDGE 20-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
CONSPICUITY MARKING 2" RED/WHT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% BEAD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf