Vicor Corporation VI-21W-IU-B1
VI-21W-IU-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21W-IU-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W
Datasheet Download
VI-21W-IU-B1.pdf
Availability of VI-21W-IU-B1
QUANTITY
VI-21W-IU-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21W-IU-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21W-IU-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)36.36A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21W-IU-B1
Related LinksVI-21W, VI-21W-IU-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21W-IU-B1 Details Description
Related parts for VI-21W-IU-B1
CONN HEADER 2MM SNGL R/A 31POS datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 6.3"L X 6.3"W datasheet.pdf
CONN GASKET SEALING RING PG 9 datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 10V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 4.37K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG VIOLET 5000' datasheet.pdf
CABLE SOCKET 3POLE datasheet.pdf
TBF/P SLOTTED LID SCREW datasheet.pdf
IC SENSOR INTERFACE ROTARY 8SOIC datasheet.pdf
TV 19C 19#20 PIN RECP datasheet.pdf
1500UF 16V 12,5X20 datasheet.pdf