Vicor Corporation VI-21W-IX-B1
VI-21W-IX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21W-IX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W
Datasheet Download
VI-21W-IX-B1.pdf
Availability of VI-21W-IX-B1
QUANTITY
VI-21W-IX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21W-IX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21W-IX-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.64A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21W-IX-B1
Related LinksVI-21W, VI-21W-IX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21W-IX-B1 Details Description
Related parts for VI-21W-IX-B1
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 2A 10DFN datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 820 OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 23POS SNGL PCB datasheet.pdf