Vicor Corporation VI-21W-MV-S
VI-21W-MV-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-21W-MV-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W
Datasheet Download
VI-21W-MV-S.pdf
Availability of VI-21W-MV-S
QUANTITY
VI-21W-MV-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21W-MV-S
Internal Part NumberEIS-VI-21W-MV-S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)27.27A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21W-MV-S
Related LinksVI-21, VI-21W-MV-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21W-MV-S Details Description
Related parts for VI-21W-MV-S
Connector Receptacle 64 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP ALUM 8UF 450V AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 125MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLK 21POS 5MM VERT GRN datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
LEAD PLUG STK BAN 2MM BLK 8" datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 9pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
BASIC SWITCH datasheet.pdf
CONN HDR 33POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf