Vicor Corporation VI-21Y-EV-F3
VI-21Y-EV-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21Y-EV-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W
Datasheet Download
VI-21Y-EV-F3.pdf
Availability of VI-21Y-EV-F3
QUANTITY
VI-21Y-EV-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21Y-EV-F3
Internal Part NumberEIS-VI-21Y-EV-F3
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)99A
Power (Watts) - Manufacture Series99W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max99W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21Y-EV-F3
Related LinksVI-21Y, VI-21Y-EV-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21Y-EV-F3 Details Description
Related parts for VI-21Y-EV-F3
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
RES SMD 3.16 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOEIAJ datasheet.pdf
IC THERMOCOUP TO DGTL 8-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 137VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.870" 3MM 2LD datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10% 30V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 56M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf