Vicor Corporation VI-21Y-IW-F2
VI-21Y-IW-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21Y-IW-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W
Datasheet Download
VI-21Y-IW-F2.pdf
Availability of VI-21Y-IW-F2
QUANTITY
VI-21Y-IW-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21Y-IW-F2
Internal Part NumberEIS-VI-21Y-IW-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)66A
Power (Watts) - Manufacture Series66W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max66W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21Y-IW-F2
Related LinksVI-21Y, VI-21Y-IW-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21Y-IW-F2 Details Description
Related parts for VI-21Y-IW-F2
CONN HEADR BRKWAY .100 60POS STR datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS TIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 1.8K OHM 16SOIC datasheet.pdf
LED GREEN DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
SR BTS CS FT 4 ASY AH datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf