Vicor Corporation VI-21Z-CU-B1
VI-21Z-CU-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21Z-CU-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W
Datasheet Download
VI-21Z-CU-B1.pdf
Availability of VI-21Z-CU-B1
QUANTITY
VI-21Z-CU-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21Z-CU-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21Z-CU-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series80W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max80W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21Z-CU-B1
Related LinksVI-21Z, VI-21Z-CU-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21Z-CU-B1 Details Description
Related parts for VI-21Z-CU-B1
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
STRAIN GAUGE 350OHM LINEAR 1=5PC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 890MA 95 MOHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 17.2VWM 31.9VC SOD57 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 9, 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf