Vicor Corporation VI-21Z-EW-B1
VI-21Z-EW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21Z-EW-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W
Datasheet Download
VI-21Z-EW-B1.pdf
Availability of VI-21Z-EW-B1
QUANTITY
VI-21Z-EW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21Z-EW-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21Z-EW-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21Z-EW-B1
Related LinksVI-21Z, VI-21Z-EW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21Z-EW-B1 Details Description
Related parts for VI-21Z-EW-B1
RES SMD 78.7 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS .100 SGL STR SMD datasheet.pdf
DFKF COMPENSATED CHOKE 4A datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN FEMALE HOUSING 14POS YELLOW datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN MINI SMB JACK STR 75OHM PCB datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf