Vicor Corporation VI-22X-IX-S
VI-22X-IX-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-22X-IX-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W
Datasheet Download
VI-22X-IX-S.pdf
Availability of VI-22X-IX-S
QUANTITY
VI-22X-IX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-22X-IX-S
Internal Part NumberEIS-VI-22X-IX-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.42A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-22X-IX-S
Related LinksVI-22, VI-22X-IX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-22X-IX-S Details Description
Related parts for VI-22X-IX-S
SWITCH SLIDE 4P3T 3A 125V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 2% 1/6W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DRVR FILTER/ADC LN 20-QFN datasheet.pdf
4300-1359 HANDTOOL datasheet.pdf
ANT&ENCL 5GHZ 19DBI 8" U.FL datasheet.pdf
RES 22 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 45V 400A SOT227 datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf