Vicor Corporation VI-23X-EW-F1
VI-23X-EW-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-23X-EW-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W
Datasheet Download
VI-23X-EW-F1.pdf
Availability of VI-23X-EW-F1
QUANTITY
VI-23X-EW-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-23X-EW-F1
Internal Part NumberEIS-VI-23X-EW-F1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)42V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)19.23A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-23X-EW-F1
Related LinksVI-23X, VI-23X-EW-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-23X-EW-F1 Details Description
Related parts for VI-23X-EW-F1
RES SMD 576K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONTACT FLUID SKT datasheet.pdf
0.50" PLENUM BRAIDED SLEEVING datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT datasheet.pdf