Vicor Corporation VI-23X-IV-B1
VI-23X-IV-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-23X-IV-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W
Datasheet Download
VI-23X-IV-B1.pdf
Availability of VI-23X-IV-B1
QUANTITY
VI-23X-IV-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-23X-IV-B1
Internal Part NumberEIS-VI-23X-IV-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)42V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)28.85A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-23X-IV-B1
Related LinksVI-23X, VI-23X-IV-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-23X-IV-B1 Details Description
Related parts for VI-23X-IV-B1
FIXED IND 270NH 975MA 160 MOHM datasheet.pdf
HEAT SINK 23MM X 23MM X 7.5MM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 59A TO252-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 6.57K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 324K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 1W DO213AB datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
22000UF 10V 30X40MM 105C 5000H datasheet.pdf