Vicor Corporation VI-241-EV-F2
VI-241-EV-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-241-EV-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
VI-241-EV-F2.pdf
Availability of VI-241-EV-F2
QUANTITY
VI-241-EV-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-241-EV-F2
Internal Part NumberEIS-VI-241-EV-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-241-EV-F2
Related LinksVI-241, VI-241-EV-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-241-EV-F2 Details Description
Related parts for VI-241-EV-F2
RES SMD 60.4 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SMART POWER MODULE 15A SPM32-AA datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 240V datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711 datasheet.pdf
DSUB 9 M CRIMP .154 MH G ZINC datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf