Vicor Corporation VI-24F-EU-F3
VI-24F-EU-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24F-EU-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W
Datasheet Download
VI-24F-EU-F3.pdf
Availability of VI-24F-EU-F3
QUANTITY
VI-24F-EU-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24F-EU-F3
Internal Part NumberEIS-VI-24F-EU-F3
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24F-EU-F3
Related LinksVI-24F, VI-24F-EU-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24F-EU-F3 Details Description
Related parts for VI-24F-EU-F3
RES SMD 1.54K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CAP ALUM 20UF 450V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 20AWG RED 100' datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS CABLE SKT datasheet.pdf
TRANS PNP 350V 0.5A SOT23 datasheet.pdf
IMPACT 4X16 85OHM 37MM GL MEZZAN datasheet.pdf