Vicor Corporation VI-24F-EY-B1
VI-24F-EY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24F-EY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W
Datasheet Download
VI-24F-EY-B1.pdf
Availability of VI-24F-EY-B1
QUANTITY
VI-24F-EY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24F-EY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-24F-EY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)694mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24F-EY-B1
Related LinksVI-24F, VI-24F-EY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24F-EY-B1 Details Description
Related parts for VI-24F-EY-B1
IC MCU 8BIT 768B OTP 28DIP datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 6-32 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MANAGER POWER HOTSWAP 14-SOIC datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 3.50MM 9POS datasheet.pdf
RES 360 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS PIN datasheet.pdf