Vicor Corporation VI-24H-IW-B1
VI-24H-IW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24H-IW-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W
Datasheet Download
VI-24H-IW-B1.pdf
Availability of VI-24H-IW-B1
QUANTITY
VI-24H-IW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24H-IW-B1
Internal Part NumberEIS-VI-24H-IW-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.92A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24H-IW-B1
Related LinksVI-24H, VI-24H-IW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24H-IW-B1 Details Description
Related parts for VI-24H-IW-B1
FUSE BOARD MNT 5A 32VAC/VDC 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 25W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
090II NON SLD TAB(SQ 2.0) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY REV 40V DO5 datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 71MA 40 OHM SMD datasheet.pdf
ATTENUATOR 20 DB DC 40GHZ datasheet.pdf