Vicor Corporation VI-24J-EW-F2
VI-24J-EW-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24J-EW-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W
Datasheet Download
VI-24J-EW-F2.pdf
Availability of VI-24J-EW-F2
QUANTITY
VI-24J-EW-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24J-EW-F2
Internal Part NumberEIS-VI-24J-EW-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24J-EW-F2
Related LinksVI-24J, VI-24J-EW-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24J-EW-F2 Details Description
Related parts for VI-24J-EW-F2
IDC CABLE - MDM40T/MC40F/MDM40T datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.3A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 21A 3.2 MOHM SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 500W datasheet.pdf
PWR SUPPLY XBEE 5V 120-240V 25PK datasheet.pdf