Vicor Corporation VI-24J-IX-F3
VI-24J-IX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24J-IX-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W
Datasheet Download
VI-24J-IX-F3.pdf
Availability of VI-24J-IX-F3
QUANTITY
VI-24J-IX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24J-IX-F3
Internal Part NumberEIS-VI-24J-IX-F3
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24J-IX-F3
Related LinksVI-24J, VI-24J-IX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24J-IX-F3 Details Description
Related parts for VI-24J-IX-F3
CONN SHIELD 75POS 2PC LONG datasheet.pdf
EVALUATION BOARD ISL6559 datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE 50A 690V 00BN/60 GR datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf