Vicor Corporation VI-24K-EX-B1
VI-24K-EX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24K-EX-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W
Datasheet Download
VI-24K-EX-B1.pdf
Availability of VI-24K-EX-B1
QUANTITY
VI-24K-EX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24K-EX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-24K-EX-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 140V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.88A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24K-EX-B1
Related LinksVI-24K, VI-24K-EX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24K-EX-B1 Details Description
Related parts for VI-24K-EX-B1
CLIP MTG ADH NYLON BLACK 0.50" datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 5V SGL 16WSOIC datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 34POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 300MW SOT23 datasheet.pdf
RES 165K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS MALE IN-LINE #16 datasheet.pdf
HDM SAPR210F G CUTS datasheet.pdf
OSC MEMS 24.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf