Vicor Corporation VI-24L-MV-B1
VI-24L-MV-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24L-MV-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
VI-24L-MV-B1.pdf
Availability of VI-24L-MV-B1
QUANTITY
VI-24L-MV-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24L-MV-B1
Internal Part NumberEIS-VI-24L-MV-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24L-MV-B1
Related LinksVI-24L, VI-24L-MV-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24L-MV-B1 Details Description
Related parts for VI-24L-MV-B1
IC 2.64V SUPPLY MONITOR SOT-23-6 datasheet.pdf
IDC CABLE - CKC34S/AE34G/CKC34S datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 10A ROLL LVR datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 2.9A DFN datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 4A TO-220FP datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
SWAB SGL HEAD FOAM 6.5" 2500PC datasheet.pdf