Vicor Corporation VI-24N-EV-F4
VI-24N-EV-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24N-EV-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W
Datasheet Download
VI-24N-EV-F4.pdf
Availability of VI-24N-EV-F4
QUANTITY
VI-24N-EV-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24N-EV-F4
Internal Part NumberEIS-VI-24N-EV-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.11A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24N-EV-F4
Related LinksVI-24N, VI-24N-EV-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24N-EV-F4 Details Description
Related parts for VI-24N-EV-F4
CONN HEADER SH 7POS TOP 1MM TIN datasheet.pdf
TERM BLK CONNECT(PE)W/CAP GRNYEL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
A4 MD 3KW 17 BIT ABSOLUTE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
OSC MEMS 1.000MHZ H/LV-CMOS SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
MID INFOTAINMENT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf