Vicor Corporation VI-24R-IW-S
VI-24R-IW-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-24R-IW-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W
Datasheet Download
VI-24R-IW-S.pdf
Availability of VI-24R-IW-S
QUANTITY
VI-24R-IW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24R-IW-S
Internal Part NumberEIS-VI-24R-IW-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.33A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24R-IW-S
Related LinksVI-24, VI-24R-IW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24R-IW-S Details Description
Related parts for VI-24R-IW-S
IC VOLT DETECTOR 3.9V SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
IC CTRL XPHASE3 DDR/VVT 32-MLPQ datasheet.pdf
DIRECT BAR LIGHT-109X28MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 11VC 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 24PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf