Vicor Corporation VI-24V-CW-B1
VI-24V-CW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24V-CW-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W
Datasheet Download
VI-24V-CW-B1.pdf
Availability of VI-24V-CW-B1
QUANTITY
VI-24V-CW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24V-CW-B1
Internal Part NumberEIS-VI-24V-CW-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17.24A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24V-CW-B1
Related LinksVI-24V, VI-24V-CW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24V-CW-B1 Details Description
Related parts for VI-24V-CW-B1
IC CTRLR HOT SWAP NEG HV 14-SOIC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1A 14-32VIN 12V datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1A SYNC 6WDFN datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 22POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 800VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 630V X7R RADIAL datasheet.pdf