Vicor Corporation VI-24V-EY-S
VI-24V-EY-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-24V-EY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W
Datasheet Download
VI-24V-EY-S.pdf
Availability of VI-24V-EY-S
QUANTITY
VI-24V-EY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24V-EY-S
Internal Part NumberEIS-VI-24V-EY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24V-EY-S
Related LinksVI-24, VI-24V-EY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24V-EY-S Details Description
Related parts for VI-24V-EY-S
IC USB DISTRIB SW QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 25A 125V datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 144BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 16pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf