Vicor Corporation VI-24W-IV-S
VI-24W-IV-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-24W-IV-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W
Datasheet Download
VI-24W-IV-S.pdf
Availability of VI-24W-IV-S
QUANTITY
VI-24W-IV-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24W-IV-S
Internal Part NumberEIS-VI-24W-IV-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)27.27A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24W-IV-S
Related LinksVI-24, VI-24W-IV-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24W-IV-S Details Description
Related parts for VI-24W-IV-S
IC DAC 8BIT OCTAL CMOS 20-DIP datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SC70-3 datasheet.pdf
FUSE INDUST 63A 690V CLASS AM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 141-148MHZ BN datasheet.pdf
14 MM PLC BASIC TERM BLOCKS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 4A DPAK datasheet.pdf