Vicor Corporation VI-24W-IX-F1
VI-24W-IX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24W-IX-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W
Datasheet Download
VI-24W-IX-F1.pdf
Availability of VI-24W-IX-F1
QUANTITY
VI-24W-IX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24W-IX-F1
Internal Part NumberEIS-VI-24W-IX-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.64A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24W-IX-F1
Related LinksVI-24W, VI-24W-IX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24W-IX-F1 Details Description
Related parts for VI-24W-IX-F1
TRIMMER 200K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE D-SUB-HMP37H/AE37M/HMP37H datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 2POS TIN datasheet.pdf
SWITCH DIP 8POS SMT UNSEALED 24V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
HEATSHRINK 1"-6" BLACK datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CAP CER 5.2PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 360NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf