Vicor Corporation VI-24X-CW-B1
VI-24X-CW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24X-CW-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W
Datasheet Download
VI-24X-CW-B1.pdf
Availability of VI-24X-CW-B1
QUANTITY
VI-24X-CW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24X-CW-B1
Internal Part NumberEIS-VI-24X-CW-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)19.23A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24X-CW-B1
Related LinksVI-24X, VI-24X-CW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24X-CW-B1 Details Description
Related parts for VI-24X-CW-B1
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN HDR 1.25MM TIN 8POS R/A datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 0.3M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 270 OHM 11SIP datasheet.pdf
SLAD 180/40 B OG4.5 datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 6W datasheet.pdf
CARD MARKER SELF-LAMINATING datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
3300UF 25V 16X31.5 85C RAD datasheet.pdf