Vicor Corporation VI-24X-MX-B1
VI-24X-MX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24X-MX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W
Datasheet Download
VI-24X-MX-B1.pdf
Availability of VI-24X-MX-B1
QUANTITY
VI-24X-MX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24X-MX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-24X-MX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.42A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24X-MX-B1
Related LinksVI-24X, VI-24X-MX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24X-MX-B1 Details Description
Related parts for VI-24X-MX-B1
CONN TNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 15A D2PAK datasheet.pdf
IC CHARGER BATT LI-ON 6-DFN datasheet.pdf
IC POST AMP CML LP LIMIT 10-MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 1.3M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
1-LEVEL TERM BLOCK DBLE CONNECT datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 1.15A 73 MOHM TH datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM DO220AA datasheet.pdf
20 MTE HDR SRRA SMT.100CL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A datasheet.pdf