Vicor Corporation VI-24Y-EX-B1
VI-24Y-EX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24Y-EX-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W
Datasheet Download
VI-24Y-EX-B1.pdf
Availability of VI-24Y-EX-B1
QUANTITY
VI-24Y-EX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24Y-EX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-24Y-EX-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24Y-EX-B1
Related LinksVI-24Y, VI-24Y-EX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24Y-EX-B1 Details Description
Related parts for VI-24Y-EX-B1
CAP CER 0.047UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CARD RACK 5.25X19X9 METAL datasheet.pdf
IC DECODER CMOS BCD-DEC 16SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS M10 4-20 MA datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
Connector Socket 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 127 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf