Vicor Corporation VI-24Y-EX-B1
VI-24Y-EX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24Y-EX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W
Datasheet Download
VI-24Y-EX-B1.pdf
Availability of VI-24Y-EX-B1
QUANTITY
VI-24Y-EX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24Y-EX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-24Y-EX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24Y-EX-B1
Related LinksVI-24Y, VI-24Y-EX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24Y-EX-B1 Details Description
Related parts for VI-24Y-EX-B1
IC REG BUCK SEPIC ADJ 4.5A TO220 datasheet.pdf
IC CTRLR BATT CHRGR/ADAPT 8-SOIC datasheet.pdf
IC BATT MANAGE LITH 16-TQFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 2.37KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BCF 3.81/07/180FZE SN OR BX datasheet.pdf
3 POS. FASTIN-FASTON CONN. TAB H datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.2A 220 MOHM datasheet.pdf