Vicor Corporation VI-24Z-EX-S
VI-24Z-EX-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-24Z-EX-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W
Datasheet Download
VI-24Z-EX-S.pdf
Availability of VI-24Z-EX-S
QUANTITY
VI-24Z-EX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24Z-EX-S
Internal Part NumberEIS-VI-24Z-EX-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24Z-EX-S
Related LinksVI-24, VI-24Z-EX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24Z-EX-S Details Description
Related parts for VI-24Z-EX-S
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 500MA 700 MOHM datasheet.pdf
IC UART FIFO 64B DUAL 48TQFP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 60W datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 4.5A 52 MOHM TH datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
HEATSINK FOR 35MM BGA datasheet.pdf