Vicor Corporation VI-24Z-IV-F2
VI-24Z-IV-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24Z-IV-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W
Datasheet Download
VI-24Z-IV-F2.pdf
Availability of VI-24Z-IV-F2
QUANTITY
VI-24Z-IV-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24Z-IV-F2
Internal Part NumberEIS-VI-24Z-IV-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24Z-IV-F2
Related LinksVI-24Z, VI-24Z-IV-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24Z-IV-F2 Details Description
Related parts for VI-24Z-IV-F2
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 15A TO-247AD datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 BRASS 1/2" datasheet.pdf
GDT 350V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
WELD CABLE 1/0 AWG 600V BLK 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET CRIMP HOUSING 6POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 953K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf