Vicor Corporation VI-250-EX-B1
VI-250-EX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-250-EX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
VI-250-EX-B1.pdf
Availability of VI-250-EX-B1
QUANTITY
VI-250-EX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-250-EX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-250-EX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-250-EX-B1
Related LinksVI-250, VI-250-EX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-250-EX-B1 Details Description
Related parts for VI-250-EX-B1
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 30POS R/A datasheet.pdf
RES FLAMEPROOF 1W 100 OHM 5% datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 61A TO220AB datasheet.pdf
RELAY REED SPST 3A 24V datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 2 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
WIRE DUCT HINGED PVC SLOTTED datasheet.pdf
3300UF 25V 18X18X21 MM 105C 7000 datasheet.pdf