Bivar, Inc. MPC5BCW35.0
MPC5BCW35.0 picture photo
Mfg. Part Number
MPC5BCW35.0
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
IND METAL PNL 5MM HER/GN WH DIFF
Datasheet Download
MPC5BCW35.0.pdf
Availability of MPC5BCW35.0
QUANTITY
MPC5BCW35.0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MPC5BCW35.0
Internal Part NumberEIS-MPC5BCW35.0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
Series-
TypeLED
Lamp ColorGreen, Red
Lens ColorWhite
Lens TransparencyDiffused
RatingsVf (Typ), If (Max)
Voltage2.1V Green, 2V Red
Current20mA Green, 20mA Red
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.32" (8.13mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4)
Millicandela Rating8mcd Green, 6mcd Red
Wavelength - Peak568nm Green, 625nm Red
Viewing Angle45°
Termination StyleWire Leads - 35" (889.00mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MPC5BCW35.0
Related LinksMPC5B, MPC5BCW35.0 Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
MPC5BCW35.0 Details Description
Related parts for MPC5BCW35.0
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 18W datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 56POS .125 X .250 datasheet.pdf
FUSE HLDR CARTRIDGE 250V 16A PCB datasheet.pdf
IC FIFO 4KX9 50NS 28SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG188A 25AWG 100' datasheet.pdf
Connector Header 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf