Vicor Corporation VI-250-IV-F1
VI-250-IV-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-250-IV-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
VI-250-IV-F1.pdf
Availability of VI-250-IV-F1
QUANTITY
VI-250-IV-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-250-IV-F1
Internal Part NumberEIS-VI-250-IV-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-250-IV-F1
Related LinksVI-250, VI-250-IV-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-250-IV-F1 Details Description
Related parts for VI-250-IV-F1
IC ADC AUDIO 24BIT 4CH 64-HTQFP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO41 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET F4S .4MM 12POS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS VERT FH .8MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 0.13 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 1/8" 8.63" datasheet.pdf
SENSOR MAG SW 40G CROS AXS 8SOIC datasheet.pdf
CAP POLY 1000UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM PWM 12VDC datasheet.pdf