Vicor Corporation VI-25B-CY-F2
VI-25B-CY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-25B-CY-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W
Datasheet Download
VI-25B-CY-F2.pdf
Availability of VI-25B-CY-F2
QUANTITY
VI-25B-CY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25B-CY-F2
Internal Part NumberEIS-VI-25B-CY-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)526mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25B-CY-F2
Related LinksVI-25B, VI-25B-CY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25B-CY-F2 Details Description
Related parts for VI-25B-CY-F2
SCR NON-SENS 600V 15A ISO TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 10% 1411 datasheet.pdf
CURRENT TRANSFORMER CLIP-ON datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 380MA 700 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
XDR BRUSH 13X71X5-3/4" 7A MED datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 5W T18 datasheet.pdf