Vicor Corporation VI-25D-MY-B1
VI-25D-MY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-25D-MY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W
Datasheet Download
VI-25D-MY-B1.pdf
Availability of VI-25D-MY-B1
QUANTITY
VI-25D-MY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25D-MY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-25D-MY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)588mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25D-MY-B1
Related LinksVI-25D, VI-25D-MY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25D-MY-B1 Details Description
Related parts for VI-25D-MY-B1
IC TXRX BUS OCTAL 24-SOIC datasheet.pdf
CONN SPRING 20POS DUAL .137 PCB datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
THYRISTOR 400V 400A SMB datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 258K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 320W 16A M174 datasheet.pdf