Vicor Corporation VI-25N-IX-F1
VI-25N-IX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-25N-IX-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W
Datasheet Download
VI-25N-IX-F1.pdf
Availability of VI-25N-IX-F1
QUANTITY
VI-25N-IX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25N-IX-F1
Internal Part NumberEIS-VI-25N-IX-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.05A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25N-IX-F1
Related LinksVI-25N, VI-25N-IX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25N-IX-F1 Details Description
Related parts for VI-25N-IX-F1
IC CONV D/A 16BIT PAR 28-DIP datasheet.pdf
IC QUAD SPLY MONITOR ADJ SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 10% 3024 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 630A 700VAC datasheet.pdf
RES 34.4K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
RES SMD 1.17K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
SMARTDISPLAY SUPER YEL/GRN LED datasheet.pdf
CAP FILM 18UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf