Vicor Corporation VI-25V-EY-F3
VI-25V-EY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-25V-EY-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W
Datasheet Download
VI-25V-EY-F3.pdf
Availability of VI-25V-EY-F3
QUANTITY
VI-25V-EY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25V-EY-F3
Internal Part NumberEIS-VI-25V-EY-F3
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25V-EY-F3
Related LinksVI-25V, VI-25V-EY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25V-EY-F3 Details Description
Related parts for VI-25V-EY-F3
SWITCH ROTARY DP-2 POS NON SHORT datasheet.pdf
CAP FILM 2000PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
SWITCH SNAP 5A SPDT .187 QC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 1A POWERMITE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 1.3W DO41 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LPMFB2 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 10POS 1MM R/A datasheet.pdf
CAP FILM 470PF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf