Vicor Corporation VI-25W-MY-F3
VI-25W-MY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-25W-MY-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W
Datasheet Download
VI-25W-MY-F3.pdf
Availability of VI-25W-MY-F3
QUANTITY
VI-25W-MY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25W-MY-F3
Internal Part NumberEIS-VI-25W-MY-F3
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9.09A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25W-MY-F3
Related LinksVI-25W, VI-25W-MY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25W-MY-F3 Details Description
Related parts for VI-25W-MY-F3
MOSFET N-CH 60V 150MA SOT23-3 datasheet.pdf
THERMISTOR 25 OHM 60V PTC datasheet.pdf
SWITCH MINI 6A SPDT HINGE.250"QC datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 150MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
RES 100K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
RELAY SOLID STATE datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
2.5 V to 5.5 V, 500 uA, Parallel Interface Quad Voltage-Output 8-/10-/12-Bit DACs IC datasheet.pdf