Vicor Corporation VI-25W-MY-F3
VI-25W-MY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-25W-MY-F3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W
Datasheet Download
VI-25W-MY-F3.pdf
Availability of VI-25W-MY-F3
QUANTITY
VI-25W-MY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25W-MY-F3
Internal Part NumberEIS-VI-25W-MY-F3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9.09A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25W-MY-F3
Related LinksVI-25W, VI-25W-MY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25W-MY-F3 Details Description
Related parts for VI-25W-MY-F3
CARD EDGE 40POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
TRANS NPN 32V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
CAP CER 9.4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
4PORT OPTIC ISO UNIVRSL PCI CARD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf