Vicor Corporation VI-25X-EX-F2
VI-25X-EX-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-25X-EX-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W
Datasheet Download
VI-25X-EX-F2.pdf
Availability of VI-25X-EX-F2
QUANTITY
VI-25X-EX-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25X-EX-F2
Internal Part NumberEIS-VI-25X-EX-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.42A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25X-EX-F2
Related LinksVI-25X, VI-25X-EX-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25X-EX-F2 Details Description
Related parts for VI-25X-EX-F2
CAP CER 2PF 25V C0K 0201 datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 260VWM 436.8VC AXIAL datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 8A 9V datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 5.08MM datasheet.pdf
ANT SECTOR SR 11DBI 12" N MALE datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 1.22A 150 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 250 OHM 0.01% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf