Vicor Corporation VI-25Y-CU-F2
VI-25Y-CU-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-25Y-CU-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W
Datasheet Download
VI-25Y-CU-F2.pdf
Availability of VI-25Y-CU-F2
QUANTITY
VI-25Y-CU-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25Y-CU-F2
Internal Part NumberEIS-VI-25Y-CU-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25Y-CU-F2
Related LinksVI-25Y, VI-25Y-CU-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25Y-CU-F2 Details Description
Related parts for VI-25Y-CU-F2
RES SMD 210K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS .156 EXTENDER datasheet.pdf
CONN DB15 MALE HD CRIMP TIN datasheet.pdf
C/A MTRJ-LC DUP OFNR XG datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
WPG-PG21 CABLEGLAND PA BLA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf