Vicor Corporation VI-25Y-EV-B1
VI-25Y-EV-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-25Y-EV-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W
Datasheet Download
VI-25Y-EV-B1.pdf
Availability of VI-25Y-EV-B1
QUANTITY
VI-25Y-EV-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25Y-EV-B1
Internal Part NumberEIS-VI-25Y-EV-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25Y-EV-B1
Related LinksVI-25Y, VI-25Y-EV-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25Y-EV-B1 Details Description
Related parts for VI-25Y-EV-B1
IC LED Driver Linear 75.5mA 24-SOIC W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
FUSE 25A 1000V 14.5X66.7MM UL datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 10V X7R 0612 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10POS SLD CUP datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/4 18MM BLACK SPL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 425MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TXRX CWDM 1491NM VIOLET 8-CH SFP datasheet.pdf
TRANSFORMER ISOL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 16MSOP datasheet.pdf
6800UF 200V 76X105MM 105C 5000H datasheet.pdf