Vicor Corporation VI-26T-EX-B1
VI-26T-EX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-26T-EX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W
Datasheet Download
VI-26T-EX-B1.pdf
Availability of VI-26T-EX-B1
QUANTITY
VI-26T-EX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-26T-EX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-26T-EX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.54A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-26T-EX-B1
Related LinksVI-26T, VI-26T-EX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-26T-EX-B1 Details Description
Related parts for VI-26T-EX-B1
IC SRAM 2MBIT 166MHZ 208CABGA datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole, Right Angle Solder Paste datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
M801 10C 10#20HD SKT PLUG THRD datasheet.pdf
26500 31C 31#20 P TH RECP WC datasheet.pdf
RED 3 POS BRSH MTL RTN L datasheet.pdf